KoronaVirüs Sonrası İnternet’in Önemi

Koronavirüs Sonrası internet

Koronavirüs (Covit-19) salgını nedeni ile 2020 Mart ayında tüm dünya genelinde pandemi ilan edildi. Yepyeni bir sürecin başlangıcı olan bu dönem internet kullanımını arttırarak küresel dijitalleşme sürecine de ivme kazandırdı. Peki, bu yeni süreçte neler yaşandı ve Koronavirüs sonrası İnternet’in önemi açısından ne değişti?

Ticari anlamda; İnternet sitesi olmayan tüm firmalar web sitesi yaptırdı hatta E-Ticaret sitesi sahibi oldu. Bir çok firma Seo çalışmaları yaptırarak Googlr gibi arama motorlarında üst sıralara yükselerek hedef kitlelerine ulaştılar.

Koronavirüs Sonrası İnternet Kullanımı

Koronavirüs sonrası internet kullanımında ciddi derecede artış oldu. Bunun nedeni ise pandemiye bağlı sokağa çıkma yasakları ve firmaların evden çalışma sistemine dönüşü oldu. Tüm gününü evde geçiren bireyler bu süreci çalışırken, sosyal medya paylaşımlarında ve Koronavirüs hakkında bilgi edinme amaçlı kullandılar.

İnternet üzerinde çalışan bireylerin ise Koronavirüs sonrası internet kullanımı artması ile birlikte iş yükü de çoğaldı. Çünkü bütün dünya dijital dünya üzerinden kazanç sağlamaya odaklandı. Özellikle E-ticaret web sitesi girişimlerinin ciddi oranda artmasındaki en büyük etken pandemi nedeni ile alışveriş tercihlerinin online alışverişe yönelmesi oldu.

Koronavirüs sonrası internetin önemi en çok eğitim alanında hissedildi. Uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte görüntülü görüşme uygulamalarının kullanımı arttı. Bu da kaliteli internet alt yapısına sahip olan ülke ya da bölgelerde sorunsuz eğitim yaşanırken internet kalitesi düşük olan yerlerde eğitim süreci sancılı bir hal aldı.

Home Office Çalışma (Evden Çalışma) İle İnternet Kullanımında Artış

Home Office çalışma yani evden çalışma düzenine geçen çalışanlar ilk dönemler bu süreci çok zor atlattılar. Çünkü artık internet ve kalitesi oldukça büyük öneme sahipti. Gerek evde çalışma odası eksikliği gerekse de internet hızı, bilgisayar gibi teknik alt yapı ve donanım eksikliği en sık yaşanan sorunlar arasında yer aldı.

Pek çok işletme kısa sürede bu sorunları çözüme kavuştursa da aşırı internet kullanımı nedeniyle çoğu yerde alt yapı yetersiz kaldı. İnternet hizmeti sunan firmalar Koronavirüs sonrası internetin önemi ve yetersizliğinin farkına vararak alt yapı çalışmalarını hızlandırdı.

Koronavirüs Sonrası Uzaktan Eğitim

Koronavirüs’ün yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla alınan önlemlerden biri de eğitime ara verilmesi oldu. Bütün dünya da okullar kapatıldı ve uzaktan eğitim sistemine geçiş yapıldı. Uzaktan eğitim ile Dijital evrime yeni bir kavram daha dahil oldu. Online eğitim ya da uzaktan eğitim sistemi sayesinde televizyondan eğitim ve internet üzerinden görüntülü dersler yapılmaya başladı.

Çalışan kesime öğrencilerin de dahil olması Koronavirüs sonrası internet kullanımı daha da artış gösterdi. Dijital eğitim ile dersler işlenirken sınavlar ve ödevler de internet üzerinden sağlanmaya başladı.

Koronavirüs Sonrası Online Alışveriş de Artış

Sokağa çıkma yasakları, market ve alışveriş merkezlerinin virüs yayılımını hızlandıracağı sebebi ile kapatılması ya da çalışma saatlerinin kısıtlanması alışveriş ihtiyacının da dijital dünyaya kaymasına sebep oldu. Alışverişler online siteler üzerinden yapılmaya başlayınca E-ticaret web sitesi yatırımları da büyümeye başladı.

E-ticaret sitesi olmayan pek çok firma hızlı bir şekilde dijital dünya da yerini almaya başladı. Gecikmeli teslimatlar olsa bile kısa sürede bireylerin koronavirüs sonrası değişen internet kullanımlarına adaptasyon sağlandı. Koronavirüs sonrası internetin önemi alışveriş sürecinde de fark edilir oldu.

Tüm Dünya da Koronavirüsün Getirdikleri

Pandemi sonrası bütün Dünya istenen ve beklenen dijital dönüşüme katılmak zorunda kaldı. Elbette ki internet kullanımının düşük ya da hiç olmadığı ülkeler bu dönüşüm dışında kalmış olsa da genel olarak dünya nüfusunun büyük bir yüzdesi zorunlu olarak bu dönüşüm içerisinde yerini aldı.

Pandemi sürecinde hastalık yayılımı ve vaka sayıları dahi internet üzerinden takip edilir durumda. Hangi bölgelerde vaka sayısın riskli olduğu, hangi bölgelerin güvensiz ya da güvenli olduğu dahi akıllı telefonlarımızda yüklü olan mobil uygulamalar sayesinde takip edilebiliyor.

Alışveriş için arada sırada kullandığımız e-ticaret siteleri büyük bir satış cirosu yakalarken online alışverişlere bağlı olarak kredi kartı kullanımları da yükseldi. Yatırımlar online platformlar üzerinden altın alımı ya da bitcoin gibi kripto para alımlarına kaymaya başlarken internet bankacılığı kullanımı da neredeyse mecbur oldu.

Dünya nüfusunda özellikle genç neslin sıklıkla kullandığı mobil uygulamalar, internet bankacılığı, web siteler, e-ticaret siteleri ve kripto para borsaları ile yeni tanışan kişiler tarafından kısa zamanda kullanır ve uygulanabilir olmaya başladı. Online kullanımın artması ile birlikte siber güvenlik ve siber güvenlik tehditleri diye yepyeni bir kavramla daha tanıştık.

Koronavirüs Sonrası Gerçekleşen Dijital Evrim

Koronavirüs sonrası internetin önemi hakkında ele aldığımız bütün konular aslında dijital evrimin ilk adımları oldu. Sadece tüm bu adımlar yavaş yavaş atılmadı. Virüsün yayılma hızını yavaşlatma amacı ile alınan tüm önlemler dijital evrim sürecine hızlı ve gönüllü bir geçiş yapılmasında etkili oldu. Peki, Koronavirüs sonrası dijital evrim için pek çok kişi nasıl katkı sağladı?

Çalışma Hayatında İnternetin Önemi

Ofis de tam zamanlı çalışma sisteminden Home Office olarak isimlendirilen uzaktan çalışma sistemine geçiş sağlandı. Firmalar için pek çok ofis maliyetlerini sıfıra indiren bu süreç çalışan kesim için uzun çalışma saatleri ve online görüşme uygulamaları ile gerçekleştirilen yoğun toplantılarla tanışmasını sağladı.

Eğitimde İnternetin Önemi

Koronavirüs önlemleri arasında yer alan okulların kapatılması ise bir başka sektörün canlanmasına katkı sağladı. Okulların kapatılması sonrası uzaktan eğitim süreci başladı. İlk başlarda tedirgin olan aileler ve öğrenciler kısa süre içerisinde online eğitime adaptasyon sağladı. Bu vesile ile uzaktan eğitim de olabileceği ve online eğitim yöntemi ile eğitim alınabileceği pek çok kişi tarafından deneyimlenmiş hatta kabul görmüş oldu.

Alışveriş Alışkanlıklarında Dijital Evrim

Koronavirüs sonrası internetin önemi alışveriş alışkanlıklarının değişmesinde de öne çıkmaya başladı. Çeşitli güvenlik sebepleri ile kaygılı ve mesafeli duran pek çok kişi alışverişlerini E-ticaret web siteleri aracılığı ile online yapmaya başladı. E-Ticaret siteleri ve kargo şirketleri bu süreç içerisinde büyümek ve hizmetlerini daha da kaliteli hale getirmek zorunda kaldılar.

Yeni Dijital Dünya da Bankacılık

Koronavirüs ile banka şubelerinde hem çalışma saatleri azaldı hem de pek çok işlemlerin mobil bankacılık aracılığı ile yapılması kolaylaştırıldı. Virüs bulaşma riski ve tabii ki sokağa çıkma yasakları nedeniyle genç, yaşlı demeden herkes internet bankacılığı ile tanışmak zorunda kaldı. Üstelik online alışverişlerin artması kredi kartı ve ihtiyaç kredisi kullanımlarının da artmasını sağladı.

Online Yatırıma Artan İlgi

Koronavirüs sonrası internetin önemi en çok yatırım tercihlerinde hissedilir oldu. Mevduat, döviz, altın ya da kripto para yatırımları internet üzerinden gerçekleştirilmeye başladı. Bu süreçte pek çok kişi dijital para olan Bitcoin, Etherium gibi kripto paralar ile tanıştı ve yatırım yaptı.

Dijital Dünya da Güvenlik

Dijital evrime geçişi hızlandıran bu süreçte koronavirüs sonrası internetin önemi siber güvenlik alanında çok daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Güvenli internet terimi ile tanıştık ve internette attığımız her adımın dijital ayak izleri bıraktığını, cihazlarımıza yüklediğimiz her uygulamanın bizi dijital dünyaya karşı savunmasız bıraktığını öğrendik.