Neden Seo? Seo’nun Önemi

“Neden Seo” diye bir soru soruyorsanız büyük ihtimalle web sitenize günlük giren ziyaret sayısı yeterli gelmiyor yada neredeyse hiç giren yok. Yapılan web sitelerinin bir çoğu bırakın Seo çalışmasını, Seo uyumlu bile değil. Ayrıca Seo teknikleri uygulanmış ve düzenli bir çalışma yürütülmüş bir web sitesi ile gelişi güzel yapılmış ve akabinde hiç güncellenmemiş bir web sitesini nasıl aynı kefeye koyabiliriz?

Arama motorları belirtmiş olduğu kriterlere uygun dizayn edilmiş ve gerekli şekilde güncel kalan web sitelerini üst sıralara çıkarmaktadır. Bu nedenle kaliteli ve kalıcı bir Seo çalışması size yeni ziyaretöiler, yeni müşteriler ve kazanç sağlayacaktır. Seo’nun önemi sorusunun cevabı sanırım kazanç yani Seo=Kazanç dirsek yanlış olmayacaktır.,

Neden Seo Yaptırmalıyım? Seo'nun Önemi, Neden Seo
Neden Seo Yaptırmalıyım? Seo’nun Önemi, Neden Seo

Seo Nedir?

Seo (Search Engineer Optimization) yani arama motoru optimizasyonudur.

Google, yandex, Bing, Yahoo, Baidu ve bir çok arama motoru vardır. Ve bu arama motorlarının her biri genellikle bir birine benzer hatta bir birlerine ters düşmeyen Seo kriterleri bildirmişlerdir. Bu kriterlere Seo Politikası da denir. Yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenlerin bildirildiği bu kuralların bir web sitesine uygulanmasına Seo çalışması yani Seo denir. Seo çalışması saydamızı ziyaret ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Neden Seo Yaptırmalıyım?

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de şirketler para kazanmak ve kâ etmek için kurulurlar. İstisnalar hariç. Günümüzde ticaret online kanallara kaydığı için firmaların onlinedan kazanç etme etmelerinin belirli adımları vardır. Bu adımlar şunlardır:

 • E-Ticaret sitesi kurarak ürün yada hizmet satmak
 • Kurumsal web siteleri ile yeni müşteriler, bayiler kazanmak
 • Sosyal medyada satış yapmak
 • Ünlü portal sitelerden satış yapmak

Bu örnekler çoğaltılabilir ve her biri için aynı olan şey hedef kitlenizin önüne çıkabilmeniz. Peki aynı ürünü yada hizmeti veren onca rakip var iken siz nasıl olupta ön planda yani ilk sıralarda olacaksınız;

Bütçenizi zorlayacak ve sürekli ödeme yapacağınız bir çok reklam seçeneğiniz mümkün. Yada Güzel bir Seo çalışması yaptırıp ilk üst sıralara yükselip satışlarınızın keyfini süreblirsiniz.

Seo Yaptırmasam Ne Olur?

Seo uyumlu olmayan, Seo çalışması yapılmamış ve güncel olmayan bir web sitesinin; cüzdanınızda duran bir kartvizitten farkı yoktur. Artık işler internetten yapılıyor ve yönetiliyor. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmayan bir internet sitesiyle nasıl bu yeni düzene ayak uyduracaksınız. Ayak uydurmak için dahil olmak gerektiğini de unutmamak lazım. Dahil olmak içinde potansiyel müşterinizin ürün yada hizmetlerinizden birini arattığında ve Örneğin: Çelik üreten bir fabrika web sitesi. Google’da hafif çelik imalatçısı yazıldığında sizin web siteniz ilk sayfada yer almıyorsa Seo yaptırmış bir rakip web sitesi kolayca o müşteriyi alacaktır. Seo yapılmayan bir web sitesinin işletmeye bir kazancı olmaz.

Seo’nun Faydaları

 • Organik trafiği arttırır
 • Yeni Ziyaretçiler, Müşteriler kazandırır
 • Yeni müşteriler daha fazla kazanç demektir
 • Google’da ilk sıralara çıkarsınız
 • Tüm arama motorlarında üst sıralara yani ön plana çıkarsınız
 • Marka değeriniz ve bilinirliğiniz artar
 • Müşterileriniz, iş ortaklarınız, Toptancılarınız, Bayileriniz ve Sektörünüzde saygınlığınız daha da yükselir
 • Reklam verme ihtiyacınız azalır ve reklam maliyetleriniz ciddi anlamda azalır veya biter
 • Sektörde yol gösterici olursunuz. Rakipleriniz sizi ve yaptıklarınızı örnek alır hatta taklit etmeye başlar