Seo'nun Önemi,
Neden Seo Yapılmalı

Profesyonelce yapılmış bir Seo çalışması ile Web sitenizi lokal olarak ya da Dünya genelindeki tüm arama motoru sıralamalarında ilk sayfaya hatta ilk sıraya kadar yükseltebilirsiniz. Seo’nun bir çok şekli, kriteri ve yöntemi vardır. Bu yazımızda Seo’yla ilgili tüm detayları ve Seo’nun önemini anlatmaya çalışacağız. Yazımızın tamamını okuyarak “Neden Seo yapılmalı?” sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Seo'nun Önemi, Neden Seo Yapılmalı

Seo Nedir?

SEO; Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamına gelir. Arama motorlarında en üst sıralarda görünmenizi sağlar. Seo çalışması konusunda uzman kişiler tarafından yapılmış profesyonel çalışmaları kapsar. Arama motorları tarafından henüz keşfedilmemiş veya üst sıralara taşınmamış web siteleri için seo çalışması oldukça önemlidir.

Seo'nun Önemi

Yapılan araştırmalar arama motorlarının her gün 8 milyara yakın sorgu(arama) yapıldığını gözler önüne sermektedir. Bu da rakiplerinizin önüne geçmek ve markanızın tanınmasını sağlamak için Seo’nun önemini vurguluyor.

İnternet sitenizi kurduğunuzda belirli bir kitleye seslenmeye çalışırsınız. Bu bir kurumsal web site, ürün, marka veya hizmet tanıtım sitesi, E-Ticaret sitesi ya da kişisel tanıtım sitesi olabilir. Tanınmanız, ilgiyi üzerinize çekmeniz ve merakı arttırmanız için Seo çalışması oldukça önemlidir.

Ayrıca markalaşmanız sitenizin güvenilirliğini ve satış kalitenizi arttıracaktır. Özellikle bir ürün ya da hizmeti ön plana çıkarmaya çalışıyorsanız hedef müşterilerinize ulaşmanız ve iyi bir satış yapabilmeniz için Seo’ya ihtiyaç duyacaksınız. Seo’nun sektörel bazda da önemli bir yeri vardır. Başarılı bir Seo çalışması yapılmış bir web sitesi ile sektörünüzdeki firmaların ve rakiplerinizin bir adım önüne geçmiş olacaksınız. Sizde Seo çalışmasının sağladığı olumlu etkilerden faydalanın.

Neden Seo Yapılmalıdır?

Seo çalışmaları; marka veya firmanızın web sitesini arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu vb.) üst sıralara çıkabilmesi ve dolayısıyla tanınmasını sağlamak, müşteri katılımını arttırmak ve hedef kitlenize kendinizi tanıtabilmek için Seo çalışmaları yapılmalıdır.

Günümüzde web sitelerinin ziyaretçi katılımını ve gelir kazancını arttırmak için, potansiyel müşterilerinizin size ulaşabilmesini sağlamak için gerekli olan şey Seo‘dur. Her web sitesi doğru yapılmış kapsamlı, kaliteli ve kalıcı, arama motorlarıyla uyumlu bir Seo çalışmasına ihtiyaç duyar. Seo tekniklerini kullanmak oldukça gereklidir ve sitenin ömrünü arttıran temel etkenlerdendir. Seo aslında bir markanın adını duyurmasını ve dikkatleri üzerine toplamasını sağlayan çalışmalar bütünüdür. Reklam vermeden müşteri trafiğini ve talepleri arttırmak için her web sitesi Seo’ya ihtiyaç duyar. Günümüzde blog yazarlarının da pek çoğu Seo hizmetinden faydalanmaktadır.

Web sitelerine kaliteli ve özgün içerikler ekleyerek ve Seo tekniklerini kullanarak arama sonuçlarında rakiplerinin önüne geçerek yazılarının en üstte görünmelerini sağlamaktadırlar. Böylelikle Seo çalışması herkes için modern dünyanın en önemli araçlarından biri haline gelmiştir.

Çok iyi tasarlanmış veya çok çaba harcayarak hazırlanmış bir web siteniz olabilir ancak yeni insanların, hedef kitlenizin ya da potansiyel müşterilerinizin sizi keşfedememesi durumunda bunun bir önemi yoktur.  Seo yaptırmak, Google vb. arama motorlarında en iyi sonuçlar ulaşmak, üst sıralarda yer edinmek işinizde iyi olduğunuz izlenimini oluşturacak ve markanızı veya sitenize olan merakı arttıracaktır. Böylelikle müşterileriniz sizi kolaylıkla bulacaktır.

Seo Çalışması

Arama motorları her zaman doğru ve en kaliteli içeriği kullanıcıya sunmaya çalışır. Web sitenizin içeriğini çok kaliteli ve özenerek hazırladığınızı düşünebilirsiniz fakat içerik kalitesi arama motorlarının sizi anlayabildiği kadardır. Bu yüzden yapılan Seo çalışmalarının arama motoru kriterlerine uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde maalesef Seo’cuyum diye piyasaya çıkmış bir çok kişi ve firma var. Fakat bunların bir çoğunun iş disiplini, dürüstlüğü veya başarısının olmadığı gibi büyük bölümününde Seo ile ilgili gerekli oranda bilgi ve tecrübesi bile bulunmuyor. Bu sebeple iyi ve kaliteli bir Seo firması bulmanız gerekmektedir. Seo çalışmasını en kısasından anlatmak gerekirse web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için uygulanan çalışmalardır. Bu çalışmaların bir çok şekli ve kriteri vardır. Bu detayların bazıları şunlardır.

Beyaz Şapka Seo

Beyaz şapka Seo tamamen organik, ve etik değerler göz önünde bulundurularak yapılmış Seo çalışmalarıdır. Tüm çalışmalar ve ilerlemeler zamanında gerçekleşir. Beyaz şapka Seo kaliteli ve kalıcı sonuçlar veren Seo tekniğidir.

Siyah Şapka Seo

Siyah şapka Seo genellikle organik olmayan ve etik değerleri yok sayan seo çalışması tekniğidir. Çalışmalar çok hızlı tepki vererek hızlı bir ilerleme sağlamış görünebilir fakat kısa süre sonra etkin bir şekilde arama sonuçlarında geriye düşmeniz muhtemeldir. Hatta arama motoru botları ceza vererek çok gerilere atabilir ya da kalıcı olarak cezalandırılabilirsiniz.

Site İçi Seo

Site içi Seo; kelimeler, içerikler, teknik durumlar ve yapısal unsurları kapsar. Site içi Seo çalışması sitenizdeki yönetebildiğiniz her şeyle ilgilidir. Seo’nuzu iyileştirmek için işe burdan başlayın.

Başlıklar sitenizde yer alan en önemli seo unsurlarındandır. Anahtar kelime içeren başlık kullanımına, özgün başlık kullanımına özen gösterilmeli ve ideal başlık uzunluklarına göre seçilmelidir. Diğer önemli unsur ise görsel kullanımıdır. Görsellerinizi kullanırken uygun isimleri seçmek Seo çalışmanızı iyileştirecektir. Görselinizin adının anahtar kelimelerinizle uyumlu olması ve alt etiketine dikkat edilmesi gerekir. Alt etiket arama motorlarına görselinizin neyle ilgili olduğu hakkında bilgi verir.

Site Dışı Seo

Site dışı Seo ise başka sitelerden kendi sitenize verdiğiniz linkler(backlink) ve sosyal medya paylaşımları gibi durumları kapsar.  Farklı kaynaklar aracılığıyla kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesi için gerçekleştirilen backlink çalışmaları, açık url bırakma, yorum ve makalelerle bilgi vermek gibi kendinizi tanıtım çalışmalarınızı kapsar.

Kaliteli ve kapsamlı bir Seo Çalışması yapmanız durumunda çalışmalarınızın sonucunu gözle görülür bir şekilde göreceksiniz.

Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

İyi bir Seo çalışması için öncelikle hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Arama yapan her kullanıcının bir nedeni vardır. Aramalarının arkasındaki temel ihtiyaçlarını anlayabilmek ve aratacakları anahtar kelimeler üzerinde detaylı ve kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Arama motorlarının en kaliteli içeriği kullanıcıya sunmaya çalıştığını unutmayın. Bu arama motorlarının işleyiş prensibidir.

Arama motorları kopya ve çalıntı içeriklerden hoşlanmazlar. Bu yüzden kaliteli ve özgün içerikler oluşturmanız oldukça önemlidir. Özgün içerikler oluşturabilmek için çaba gerekir. Seo çalışması sabır gerektiren, oldukça uzun ve zorlu bir süreçtir. İstikrarlı ve profesyonel bir çalışma ile farkı hissedeceksiniz. Seo yapabilmek için anahtar kelimelere ihtiyacınız vardır. İnsanların sizi arama motorlarında nasıl arayacakları üzerinde yoğunlaşarak bu kelimeler üzerinde çalışmanız gerekir. Daha yaratıcı ve en ideal kelimeler içeriğin içine yerleştirilmelidir. Kullandığınız anahtar kelimeler içeriğin içinde doğal konumlandırılmalıdır. Böylelikle arama motorları yazınızın ya da web sitenizin içeriğinin neyle ilgili olduğunu kolaylıkla anlayacaktır.

Bunun yanı sıra okunurluk düzeyi, metnin tutarlılığı, görsellerin kalitesi, sayfa yüklenme hızı, uygun meta veri kullanımları, url yapısı ve uygun görsel iyileştirmeleri Seo yaparken ihtiyacınız olan en önemli unsurlardandır.

Bölgesel Seo

Bölgesel Seo çalışması lokal düzeyde müşteri hedefleyen veya daha net hedeflere yönelip müşterilerine direkt olarak ulaşmak isteyen web siteleri için uygundur. Örneğin “Ümraniye Web Tasarım” anahtar kelimesine özel bir çalışma yapılarak bu aramayı yapan kullanıcıları yakalamayı hedeflemek mümkündür. Bu örnek çok çeşitli olarak çoğaltılabilir.

Seo Çalışmasına mı İhtiyacınız Var?